menu
ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
Σύλλογος Αθλητικό Πνευματικό Κέντρο Νεάπολης
Menu Drawer Logo

ΜΠΑΣΚΕΤ / ΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

ΤΡΟΠΟΣ  ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Α’ ΦΑΣΗ 

Οι  δεκαεννιά (19) πρώτες ομάδες της ειδικής βαθμολογίας των τριών τελευταίων ετών, μαζί με την ΜΙΚΤΗ ΕΚΑΣΘ, σύνολο (20) είκοσι ομάδες θα αγωνισθούν μεταξύ τους σε ένα γύρο σύμφωνα με το πρόγραμμα κατόπιν κλήρωσης.
Οι υπόλοιπες ομάδες θα χωρισθούν γεωγραφικά σε τέσσερεις (4) ομίλους των δέκα  (10) ομάδων  &  έναν (1) όμιλο των εννέα (9) ομάδων.
Οι ομάδες θα αγωνισθούν σε δύο (2) γύρους (εντός - εκτός) σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα καταρτισθεί μετά από κλήρωση.
Οι αγώνες της Μικτής Ε.ΚΑ.Σ.Θ. θα διεξάγονται στις έδρες των αντιπάλων, ημέρες ΤΕΤΑΡΤΗ ή ΠΕΜΠΤΗ και τα αποτελέσματά τους δεν θα επηρεάζουν την Βαθμολογία.

Β’ ΦΑΣΗ 

Οι πέντε (5) πρώτες ομάδες του 1ου ομίλου και οι πρώτοι των υπολοίπων (5) πέντε ομίλων προκρίνονται απευθείας στην Γ’ Φάση.
Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 6η,7η,8η και 9η, 10η,11η και12η θέση και οι δεύτεροι των άλλων πέντε (5) ομίλων θα αγωνισθούν σε δύο αγώνες κατόπιν κλήρωσης.

  Γηπεδούχοι στο πρώτο αγώνα  θα είναι :

α) η ομάδα που κατέλαβε την υψηλότερη θέση σε περίπτωση που αγωνίστηκαν στην πρώτη φάση στον ίδιο όμιλο και β) όπως κληρωθούν αν έχουν αγωνισθεί σε διαφορετικό όμιλο στην πρώτη φάση.

Γ’ ΦΑΣΗ : ( 16 Ομάδες)

Οι έξι (6) νικητές* των αγώνων της Β’ φάσης, και οι δεκα (10) ομάδες που προκρίθηκαν απ΄ ευθείας από την Α΄ φάση,  σύνολο δεκαέξι ομάδες θα αγωνισθούν κατόπιν κλήρωσης σε δύο αγώνες (μέσα – έξω).
Δεν θα αγωνισθούν μεταξύ τους οι ομάδες που κατέλαβαν τις 4 πρώτες θέσεις του 1ου ομίλου στην Α΄φάση.

*Νικητής θεωρείται η ομάδα που στους δύο αγώνες συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς. Αν συγκέντρωσαν τους ίδιους βαθμούς, τότε λαμβάνεται υπ’ όψη η διαφορά πόντων και αναδεικνύεται νικητής η ομάδα με την μεγαλύτερη διαφορά.
Αν συνεχίζεται η ισοβαθμία, τότε ορίζεται ένας αγώνας σε ουδέτερο γήπεδο.
Στους παραπάνω αγώνες πρέπει να υπάρξει νικητής και δεν υπάρχει ισόπαλο αποτέλεσμα. Σε περίπτωση που λήξει από τον διαιτητή ισόπαλος θα συνεχισθεί με πεντάλεπτη παράταση  ή όσες παρατάσεις χρειάζονται για να αναδειχθεί νικητής

Δ’ ΦΑΣΗ: (8 ομάδες)

Οι οκτώ (8) νικητές* των αγώνων της Γ’ φάσης θα αγωνισθούν  μεταξύ τους στις δύο νίκες
( έδρες εναλλάξ).
 Δεν θα αγωνισθούν μεταξύ τους οι ομάδες που κατέλαβαν τις 4 πρώτες θέσεις του 1ου ομίλου στην Α΄φάση.  Γηπεδούχοι στο πρώτο αγώνα  θα είναι :
α) η ομάδα που κατέλαβε την υψηλότερη θέση σε περίπτωση που αγωνίστηκαν στην πρώτη φάση στον ίδιο όμιλο και β) όπως κληρωθούν αν έχουν αγωνισθεί σε διαφορετικό όμιλο στην πρώτη φάση.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Οι νικητές* των αγώνων της Δ’ φάσης (4 ομάδες) θα αγωνισθούν μεταξύ τους στις δύο νίκες κατόπιν κλήρωσης ( έδρες εναλλάξ).
Γηπεδούχοι στο πρώτο αγώνα  θα είναι :
α) η ομάδα που κατέλαβε την υψηλότερη θέση σε περίπτωση που αγωνίστηκαν στην πρώτη φάση στον ίδιο όμιλο και β) όπως κληρωθούν αν έχουν αγωνισθεί σε διαφορετικό όμιλο στην πρώτη φάση.

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Οι νικητές των αγώνων της ημιτελικής φάσης (2 ομάδες), θα παίξουν μεταξύ τους στις (3) τρεις νίκες ( έδρες εναλλάξ) .Γηπεδούχος στον πρώτο αγώνα  θα είναι :
α) η ομάδα που κατέλαβε την υψηλότερη θέση σε περίπτωση που αγωνίστηκαν στην πρώτη φάση στον ίδιο όμιλο και β) όπως κληρωθούν αν έχουν αγωνισθεί σε διαφορετικό όμιλο στην πρώτη φάση.
Η ομάδα που θα συμπληρώσει (3) τρεις νίκες θα ανακηρυχτεί πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΘ αγ, περιόδου 2014-2015.

Οι ηττημένοι θα παίξουν μεταξύ τους σε ουδέτερο γήπεδο και ο νικητής θα καταλάβει την 3η θέση της τελικής κατάταξης.

Ο πρώτος όμιλος έχει συμπληρωθεί με βάση τα αποτελέσματα των τελευταίων χρόνων και οι άλλοι πέντε γεωγραφικά. Ο όμιλος του πρωταθλήματος παίδων είναι:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ
ΑΡΗΣ
ΠΑΟΚ
ΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΧΑΝΘ
ΕΚ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ
ΜΕΝΤ
ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ
ΑΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑ
ΑΝΑΤΟΛΙΑ
ΜΙΚΤΗ ΕΚΑΣΘ

Οι αγώνες της ομάδας μας


1η Αγωνιστική
Μ.Ε.Ν.Τ.              ΜΕΝΤ    ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ

2η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΑΡΗΣ ΑΣ

3η Αγωνιστική
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ νέο           ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ ΜΑΣ      ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ

4η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΑΝΑΤΟΛΙΑ ΣΑΑΚ

5η Αγωνιστική
ΣΙΝΔΟΥ ΔΑΚ       ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ ΑΣ       ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ

6η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ Ε.Κ.

7η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γ.Σ

8η Αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ κλ.         ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΠΣ       ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ

9η Αγωνιστική
ΠΟΛΙΧΝΗΣ ΔΑΚ                ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ          ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ

10η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ ΜΑΣ

11η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ ΑΠΣ

12η Αγωνιστική
ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΔΑΚ     ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΣ                ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ

13η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΧΑΝΘ

14η Αγωνιστική
ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ Δ.Α.Κ.        ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ              ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ
15η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΠΣ

16η Αγωνιστική
Π.Α.Ο.Κ.               ΠΑΟΚ ΑΣ              ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ

17η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΚΘ

18η Αγωνιστική
ΝΕΑΠΟΛΗΣ Ε.Α.Κ.            ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ             ΜΙΚΤΗ ΕΚΑΣΘ

19η Αγωνιστική
ΠΕΥΚΩΝ ΔΑΚ     ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ  ΑΣ      ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΑΠΚ


ribon-with-logo

Χορηγοί - footer

Ο φούρνος της Κασσιανής

Ανδρέα Παπανδρέου 61 Nεάπολη
2310 - 612 371

Tο αρτοζαχαροπλαστείο
"Ο Φούρνος της Κασσιανής"
βρίσκεται κοντά σας από το 1922 στη Νεάπολη

Δες αναλυτικά

ANESTIS Barber Shop

Π Τσαλδάρη 25 Nεάπολη
2310 - 523 612

Tο κομμωτήριο
"ANESTIS Barber Shop"
βρίσκεται κοντά σας από το 1967 στη Νεάπολη

Δες αναλυτικά