ΜΠΑΣΚΕΤ / ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ : ΝΕΑΠΟΛΗ - Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 78 - 60

Με το δεξί για την ανδρική μας ομάδα στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της, για το θεσμό του κυπέλλου της ΕΚΑΣΘ, όπου και επιβλήθηκε με 78-60 επί της ομάδας του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Πριν μόλις λίγα χρόνια αυτό το παιχνίδι θα ήταν ένα ντέρμπι της Γ' εθνικής, σήμερα ήταν απλά ένας αγώνας κυπέλλου δύο ομάδων της Β΄κατηγορίας της ΕΚΑΣΘ.

Τα χρόνια μπορεί να πέρασαν για τις δύο ομάδες αλλά όσοι ήρθαν στο παιχνίδι παρακολούθησαν έναν πολύ ωραίο και ανταγωνιστικό αγώνα.

Η ομάδα μας μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα από 3 έως και τους 10 πάντους με τους αντιπάλους να μην αφήνουν τους παίκτες μας να πάρουν ένα καθαρό και μη αγχωτικό σκορ.Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 48-45 για την ομάδα μας και με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ήρθε και η ισοπαλία με 48-48.Κάπου εκεί όμως τελείωσε και ο αγώνας μιας και το ισόπαλο σκορ αφύπνισε τους αθλητές του Βαγγέλη Τσαντάκη όπου σχετικά εύκολα έκαναν σε τρία λεπτά το 58-48 βάζοντας τέρμα στα όνειρα των παικτών του Μέγα για επικράτηση.