ΜΠΑΣΚΕΤ / ΑΝΔΡΙΚΟ : ΣΤΗ ΦΑΚΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ

Με το αριστερό στο πρωτάθλημα ανδρών η ομάδα μας ,η οποία ηττήθηκε από το αξιόμαχο σύνολο του Θερμαικού Θέρμης εντός έδρας με 58-63.

Η ομάδα μας έπεσε στη φάκα της πρεμιέρας όπου και συνήθως αν δε προσέξεις, στο τέλος την πληρώνεις.Έτσι έγινε χθες βράδυ (8.10.21) στο κλειστό της Νεάπολης. Λίγο η χαλαρότητα, λίγο η αστοχία στα σουτ, λίγο η διαιτησία και πολύ η καλή εμφάνιση των αντιπάλων , έφερε το αρνητικό αποτέλεσμα για το σύνολο του Θανάση Κασαπίδη.

Το κακό πρώτο ημίχρονο ήρθε και έδεσε με την προσπάθεια του δεύτερου ημιχρόνου και ισορρόπησε τον αγώνα, αλλιώς σήμερα θα είχαμε να γράψουμε μόνο αρνητικά. Θέλοντας να σβήσουμε αυτό το πρώτο μέρος κρατάμε μόνο το καλό ξεκίνημα (στο 5΄ το σκορ ήταν 11-8) αλλά μέχρι εκεί. Η ομάδα ξαναμπήκε στο παιχνίδι στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου που προς το τέλος του είχε πλέον πάρει φωτία (3ο δεκάλεπτο 47-49). Στην αλλαγή συντέλεσε η αλλαγή της άμυνας, αλλά και η αστοχία της αντίπαλης ομάδας που μέχρι τότε ήταν εξωφρενικά εύστοχη.  Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 52-48 και εκεί πάθαμε ολικό μπλακ άουτ. Λάθη , κακές επιλογές και κακή διαιτησία έφεραν ένα χιτκοκικό φινάλε που αν στο τελευταίο σουτ ήμασταν εύστοχοι θα πήγαινε το παιχνίδι στην παράταση (στο 40' το σκορ 58-61), τα υπόλοιπα είναι πλέον ιστορία μιας και σε νεκρό χρόνο η ομάδα της Θέρμης έβαλε τις δύο βολές  που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, 58 - 63.

Από την ομάδα μας που έκανε φιλότιμη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο ξεχώρισαν Χατζηστεφάνου, Λαγός και Γιαννούλης.